AZERBAYCAN

Anasayfa » AZERBAYCAN

AZERBAYCAN’DA ÜNİVERSİTE

  • Türkçe eğitim seçeneği :Azerbaycan Türkiye’nin kardeş ülkesidir. Türkiye, Azerbaycan’ı iki devlet tek millet olarak nitelendirmektedir. Türkiye’den giden vatandaşlara son derece misafirperver olarak yaklaşan bir ülkedir. Çünkü iki ülke arasında ki bağlar halen son derece güçlüdür. Daha havaalanından ilk girdiğiniz anda bunu siz de hemen hissedersiniz. Türklerin en rahat yaşadıkları ülkelerden biri olan Azerbaycan özellikle ortak dil ve kültür gibi konular sebebi ile her zaman Türk öğrencilerin ilgilerini çekmektedir. Ülke genelinde kullanılan Azeri Türkçesi bizim dilimize çok yakın olduğu için öğrenciler günlük hayatlarında ve eğitimlerinde herhangi bir şekilde sorun yaşamamaktadırlar.
  • Kaliteli eğitim: Azerbaycan her zaman eğitimi önemseyen ve her türlü yeniliğe ve gelişime açık olan bir ülkedir. Fikirlerinizi rahat bir şekilde ifade edebileceğiniz, projelerinizi Azerbaycan Cumhuriyetinin desteği ile geliştirebileceğiniz ayrıca kendinizi donanımlı bir birey haline getirmek için pek çok fırsattan yararlanabileceğiniz bir ülkedir. Eğitimde yapılan yenilikler ve gelişmeler her zaman mevcut ülkenin kalkınmasını sağlar. Bu da elbette ki bireyin kalkınması demektir. İşte tam bu yüzden Azerbaycan ilerlemenin eğitim sayesinde olacağının farkına varıp her daim öğrencinin yanında olduğunu hissettiren bir yol izlemiştir. Eğitimde her zaman bir adım ötesini hedeflemiş ve hedeflemeye de devam etmektedir. Azerbaycan üniversitelerindeki harç ücretleri de ek olarak oldukça ekonomik fiyatlardadır. Yani sizleri bir öğrenci olarak sıkıntıya sokmadan hem kültürel aktivitelere katılmanızı sağlar hem de eğitim ücretlerinizi rahat bir şekilde ödeyebilmenizi kolaylaştırır. Sahip olduğu üniversiteler verdiği eğitim kalitesi açısından dünyanın önde gelen okulları arasında yerini almıştır. Türk Cumhuriyetlerinden bir tanesi olan Azerbaycan’da eğitim son derece kaliteli ve teknolojik yapıda yürütülmektedir. Alacağınız diploma tüm Türk Cumhuriyetlerinde geçerlidir.
  • YÖK denkliği: Yurtdışındaki yükseköğretim kurumlarından alınan diplomaların eşdeğerlik işlemine denklik denilmektedir. Diploma denklik belgesi talep edilen yabancı diplomanın Türkiye’de hangi alan ve düzeyde tanındığını gösteren resmi bir belgedir. Türkiye’de yabancı diplomalara YÖK tarafından değerlendirme yapılarak denklik verilmektedir. Azerbaycan’daki çoğu üniversite YÖK’ün resmi sitesinde tanınan üniversiteler arasında yer almaktadır. YÖK’ün bir üniversiteyi resmi olarak tanıması önem taşımaktadır. Çünkü tanımadığı bir üniversiteye denklik belgesi verme şansı yoktur. Bu nedenle öğrencilerin YÖK’e dilekçe yoluyla okuyacakları bölümlerin ve fakültelerin tanınıp tanınmadığına dair sorgu yaptırmaları gerekmektedir. Azerbaycan Bakü’de birçok üniversite yer almaktadır. Bunlardan en popülerleri, Bakü Devlet üniversitesi, Azerbaycan Tıp Fakültesi, Azerbaycan İnşaat ve Mimarlık Fakültesi, Azerbaycan Teknik üniversitesidir. Üniversiteler belirli spesifiklere göre eğitim vermektedir. Her alanda her bölümde farklı bir üniversite seçeneği mevcuttur. Bu konuya özen gösterilmiştir. Ancak birçok bölümü içinde barındıran Bakü devlet üniversitesi gibi okullarda vardır. Bakü’de yer alan üniversiteler ÖSYM kılavuzunda da yer almaktadırlar. Bu nedenle öğrencilerimiz tercih yaparak burada okuyabilmektedirler. Örneğin Azerbaycan Tıp üniversitesi ÖSYM kılavuzunda olanlar arasında yer almaktadır. Öğrenciler milli eğitim ve yurtdışı temsilciliklerinde dosya açtırmaktadır. İlk 40.000 sıralamanın dışında kalan öğrenciler ÖSYM kılavuzu dışında tercih yapabilirler. ÖSYM kılavuzu üzerinden yerleşen Türk öğrenciler eğitim öğretimlerini bu programda sürdürerek tıp öğreniminin üç yılını Azerbaycan’da başarı ile tamamladıktan sonra, Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde 10, Necmettin Erbakan Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi’nde 10, Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde 10, Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde 10 öğrenci eğitimlerinin kalan kısmını tamamlayacaklardır. ÖSYM kılavuzu dışında yerleşen öğrenciler ise eğitim öğretim süreçlerini Azerbaycan Tıp üniversitesinde tamamlamaktadırlar.  Tüm Öğrenciler Azerbaycan’da 1 yıl İngilizce, Azerice ya da Rusça zorunlu hazırlık görmektedirler.Bakü devlet üniversitesi için de aynı şartlar geçerlidir.
  • Eğitim maliyetleri ve yaşam koşulları: Günlük yaşamın ülkemize çok benzediği ülkelerden biri olan Azerbaycan özellikle öğrencilerin günlük yaşam ihtiyaçlarını karşılamaları konusunda bütçe anlamında herhangi bir şekilde sorun yaşamamalarını sağlamaktadır. Birçok temel giderlerini son derece uygun maliyetler ile karşılayabilmektedirler. Aynı zamanda ulaşım konusunda da birçok seçenek olması ve bu ulaşım seçeneklerde bedellerin çok cüzi miktarlarda seyretmesi de öğrencilerin rahat bir yaşam sürmelerini sağlamaktadır. Gıdadan barınmaya kadar birçok konuda analizler yaparak seçimlerini yapmak isteyen öğrenciler genellikle bizlerle iletişime geçerek Azerbaycan da eğitim almak ve günlük yaşamlarını normal şartlar altında sürdürebilmek için ne kadar bir bütçeye ihtiyaçları olduğunu da öğrenebilmektedirler. Azerbaycan da aynı zamanda öğrencilerin part time veya full time çalışarak ek kazanç elde edebildikleri birçok farklı iş imkânı da bulunabilmektedir. Bu şartlar sebebi ile bugüne kadar birçok Türk öğrenci seçimlerini yaparken özellikle Azerbaycan’ı tercih etmişler ve kendilerinden sonra ki öğrencilere de mutlaka bu ülke hakkında araştırmalar yapmalarını önermişlerdir.
  • Lise diplomanız ile başvuru: Azerbaycan üniversitelerinde herhangi bir giriş koşulu bulunmamaktadır. Öğrenciler lise diplomaları ile başvurularını gerçekleştirebilmektedirler. Türkiye’de sınavı kazanan öğrenciler ise ÖSYM belgesini ibraz etmek zorundadırlar.
2019-09-25T11:38:32+03:00Categories: Azerbaycan|

TÜRKİYE

Tunalı Hilmi Caddesi Gümüşsoy İş Merkezi No:79/20 Kat:4 Çankaya/Ankara

Phone: +90 312 465 01 02

UKRAYNA

Prospekt M. Bajana 24/1 Kiev

Mobile: +38 097 450 6229

AZERBAYCAN

Binagadi Kaverochkin 27 Bakü

Mobile: +994 50 314 19 47