KONAKLAMA SEÇENEKLERİ

Her üniversitenin kendine ait yurtları mevcuttur. Konaklama karma sistemdir. İki tip yurt mevcuttur.

Birincisi ortak kullanımlı koridor sistemli yurtlar. Bu yurtlarda her katta mutfak,tuvalet ve banyo yer alır ve o katı kullanan öğrenciler yararlanır. Odalar 2-3 kişiliktir. Öğrenci istediği taktirde tek kalabilme şansı vardır. Ancak odadaki diğer öğrencininde ücretini ödemek zorunda kalır.
İkinci yurt sistemi blok şekli. Her odada mevcut tuvalet ve banyo bulunmaktadır. Ancak mutfaklar ortak kullanımdadır. Oda temizliği öğrenciye aittir. Mutfak ve koridor temizliği görevli kişiler tarafından yapılmaktadır. Yurtlar eski olduğu için pek kullanışlı değildir. Ancak kendi kiraladığınız odayı düzenleme hakkınıza sahipsiniz. Odanızda her türlü tamiri,tadilatı  yapabilirsiniz. Yurtlarda yemekhane mevcut değildir. Öğrenciler mutfakta yemeklerini yaptıktan sonra odalarında yiyebilirler.Odalarda mevcut olan eşyalar:

  • 2 adet yatak
  • 2 adet sandalye
  • 2 adet masa
  • 2 adet eşya dolabı
  • Perde
  • Çarşaf,yastık ve battaniye öğrenci kayıt yaptırırken teslim edilir.

Öğrenciler bunun dışında odalarına istedikleri eşyayı alabilir. Buzdolabı,halı,mutfak malzemeleri vs. Yurtlarda her odada internet mevcuttur. İnternete abone olduktan sonra size verilen şifre ile internetten sınırsız faydalanabilirsiniz ve ayrıca internet çok ucuzdur. Çamaşırhanesi olan yurtlarda öğrenciler düşük fiyatlarda yıkama imkanı bulabilirler. Çamaşırhane olmayan yurtlarda ise öğrenciler merkezde bulunan çamaşırhanelerde yıkatabilirler. Gece saat 11 den sabah 6 ya kadar yurtlara giriş-çıkış yasaktır. Görevliler tarafından kapılar kilitlenir.

EV KİRALAMA : Ukrayna’da ev kiraları oldukça yüksektir. Şehre uzaklığına göre fiyatlar değişmektedir. Ancak öğrencilerin genelde tercih ettikleri şehir merkezine ve okula yakın olanlardır. Evler tamamen eşyalıdır. Ayrıca siz isteğinize göre eşya alabilirsiniz. Ancak temel olan Tv, Çamaşır Makinası, Buzdolabı, Yataklar, Oturma Grupları, Halı, Dolap vs hepsi mevcuttur. Ukrayna’da özellikle Odessa gibi şehirlerde ev bulmak genellikle sıkıntılıdır. Genel olarak evler makler denilen komisyoncular tarafından bulunmaktadır. Bu amaçla makler evin kirasının yarısını komisyon bedeli olarak isteyecektir. Ancak bu ev bulma parasıdır. Sonraki aylar normal kira ödemeye devam  edersiniz. Elektrik,su ve doğal gaz son derecede ucuzdur. Bazı ev sahipleri  kiraların içinde bunları da istemektedir. Bu bir kolaylıktır. Çünkü siz bir daha uğraşmazsınız.

ODA KİRALAMA : Ukrayna’da diğer bir konaklama şekli oda kiralamadır. Oda kiralama yine makler aracılığıyla bulunabilir. Ancak makler bu iş için sizden para alacaktır. Evin sadece bir odası size aittir. Aile yanı konaklamada denilebilir. Diğer odada başkaları yaşar. Sadece dış kapı anahtarı ortaktır. Kendi odanızın anahtarı mevcuttur. Mutfak,banyo ve tuvalet ortak kullanım alanıdır. Uygun olduğundan dolayı öğrenciler oda kiralama tercih etmektedir. Oda kiralama 100 USD’den başlamaktadır.Yaşam maliyetlerine baktığımızda gıda, ulaşım, elektrik, su ve doğalgaz bedelleri oldukça uygunken, konaklama biraz pahalı sayılabilir. Sovyet ülkelerindeki devlet yurtları maalesef Türk öğrenci beklentisini karşılayamamaktadır. Özellikle ortak kullanım alanlarındaki temizlik standartları Türk öğrencileri memnun etmekten çok uzaktır. Öte yandan öğrencilerin oturum izni ve sağlık sigortasının yapılabilmesi için, gerekli olan ikamet belgesi, yıllık yurt ücretlerini ödeyerek alınabilmektedir. Bu sebeple yurt ücretleri yıllık ödenmektedir.

Yurt
Özel Yurt
Ev
Otel

Sizde PR EĞİTİM GÜVENCESİYLE eğitim hayatınızda yeni bir başlangıç yapın.