UKRAYNA YURTDIŞI EĞİTİM

Anasayfa » UKRAYNA YURTDIŞI EĞİTİM

UKRAYNA YURTDIŞI EĞİTİM

Ukrayna’da Kiev, Harkov ve Odessa şehirlerinde bulunan üniversitelerde lisans ve yüksek lisans eğitimi alabilirsiniz.

NEDEN UKRAYNA’DA ÜNİVERSİTE EĞİTİMİ ?

 • Ukrayna üniversitelerinden mezun olan tüm öğrenciler, dünya genelinde 47 ülkede geçerli olan mavi diploma hakkı elde etmektedir. Mezuniyet sonrası çalışma izniniz vardır.. Ukrayna üniversitelerinden mezun olduğunuzda aldığınız diploma ile hem Avrupa’da hem de dünyanın birçok ülkesinde rahatlıkla çalışabilirsiniz.Tüm Avrupa ülkelerinde geçerliliği olan Mavi diploma sayesinde öğrencilerin geleceği garanti altına alınmaktadır. Ukrayna’da eğitim avantajlarının en başta gelen ve en çok tercih edilebilme sebeplerinden biri olan Mavi Diploma ile Avrupa ülkelerinde iş olanaklarının kapıları açılmaktadır. Mavi Diploma Türkiye’de de tanınmaktadır.

 • İngilizce, Rusça ve Ukraynaca olarak eğitim alabilirsiniz: Rusça ve Ukraynaca dilleri oldukça yakın dil grupları arasında yer almaktadır. Ukrayna’da yaşarken bu dillere aşina olmak ve pratik yapabilmek mümkündür. Sadece okuldaki ders dili olarak değil yaşam dili olarak da bu 2 dil sıkça kullanılmaktadır. Bu da öğrencilerin yaşayarak pratik yapmasına ve kısa sürede dile hakim olmasını sağlamaktadır. Ukrayna’da eğitim dilinin Rusça, Ukraynaca veya İngilizce olması öğrencilerin geleceği açısından oldukça önemlidir. Ukrayna üniversitelerinde okuyan öğrenciler bu ülkede iyi bir şekilde 3 dil öğrenebilme avantajına sahip olabileceklerdir. Bu da mezun olunduktan sonra iş imkanları açısından öğrencilere büyük faydalar sağlayacaktır.

  Ukraynaca, Rusça veya İngilizce dilleri için Ukrayna Üniversitelerinde 1 yıl hazırlık eğitimi bulunmaktadır. Başlanacak olan bölümden önce alınacak olan bu eğitim sayesinde öğrenciler bölümlerine daha hızlı adapte olabilecektir. Bazı üniversitelerde hazırlık eğitimi sırasında bölüm dersleri de alınmaktadır. Ukrayna’da eğitim dili Rusça, Ukraynaca veya İngilizce olduğu için bu dilleri bilmeyen öğrenciler için hazırlık okumak oldukça büyük fayda sağlamaktadır. Bu dilleri bilenler de tekrar ve pekiştirmek amaçlı olarak hazırlık sınıfı okuyabilmektedir. Böylelikle öğrenciler bölüm derslerine daha hazırlıklı ve donanımlı şekilde başlayabilmektedir.

  Hazırlık sınıfında derslere devam zorunluluğu bulunmaktadır. Bu da dilin daha iyi öğrenebilmesi ve pratiğe dökülebilmesi için çok önemlidir.Ukrayna Üniversitelerinde bulunan öğretmenler uzman ve yetkindir. Disiplinli bir işleyiş ile öğrencilere dersler en ideal şekilde sunulmaktadır. Ukrayna üniversitelerinde okuyan öğrenciler her türlü bilgiyi iyi özümseyerek, anlayarak ve kullanarak ilerlemektedir. Aldıkları dil eğitimini günlük sosyal hayatta pratik yaparak sağlamlaştırmaktadır.Ukrayna’da hazırlık programları da dahil olmak üzere üniversite eğitim dönemleri her yıl eylül ayının ortasında başlamaktadır. Bu dönemi kaçıran öğrenciler için hızlandırılmış hazırlık kursları da mevcuttur.

 • Üniversite eğitim harç bedelleri ve yaşam maliyetleri oldukça düşüktür: Ukrayna’da eğitim avantajları denilince hiç şüphesiz ilk akla gelen Ukrayna’da üniversite okumanın oldukça ekonomik olduğudur. Ukrayna’da öğrenciler için eğitim, konaklama, ulaşım ve yemek masrafları çok uygundur.Ukrayna üniversitelerinde eğitim alan öğrencilerin büyük bir bölümü devlet yurtlarında ya da özel yurtlarda konaklamaktadır. Ortalama 3 ya da 4 kişilik odalardan oluşan devlet yurtlarında, banyo tuvalet ve mutfak ortak kullanıma sunulmaktadır. Örneğin yurtlarda kalan öğrenciler bu ortak mutfak alanlarında kendi yemeklerini pişirebilmektedir. Öğrenciler ayrıca kendi ürünlerini de ortak buzdolabına koyabilmektedir. Ukrayna üniversitelerinde eğitim alan öğrencilerin ilk konaklama opsiyonları her zaman ekonomik devlet yurtlarıdır. İyi durumda ve konumda olmayan yurtlara bir diğer alternatif olarak da öğrenciler özel yurtları tercih edebilmektedir. Bir diğer alternatif olarak da bir kaç öğrenci bir araya gelerek ev kiralama, otel kiralama gibi seçenekleri de kullanabilmektedir.Ukrayna’da en ekonomik üniversiteler değerlendirildiği zaman Ukrayna üniversiteleri fiyatları 1800 Dolar ile 5500 dolar arasında değişkenlik gösterir. Bölümlere göre ücretler de değişkenlik göstermektedir. Diğer yurtdışı eğitim için gidilen ülkelere göre harç ücretleri oldukça düşüktür. Ayrıca Ukrayna’da öğrenciler yaşamlarını oldukça uygun maliyetler ile sürdürülebilmektedir. Bu nedenle de tam bir öğrenci ülkesi denilebilir. Ukrayna’da okuyan öğrenciler maddi yönden hiçbir zorluk yaşamadan mezun olabilmektedir. Ukrayna’da öğrencilere aylık 100-170 USD cep harçlığı yeterli olmaktadır.

  Ukrayna üniversitelerinin yıllık harç ücretleri ucuz olduğu gibi, Ukrayna’daki öğrencilerin günlük ve aylık giderleri de Türkiye ile kıyasladığımızda oldukça ucuzdur. Ulaşım, gıda, okul ihtiyaçları gibi masraflar göz önünde bulundurulduğu zaman Ukrayna’da üniversite okumak ve yaşam maliyetleri Türkiye’ye kıyasla %60 oranında daha ucuzdur. Örneğin Kiev’de metro ücreti 50 Kuruşa denk gelmekte, dolmuşların veya otobüslerin ücretleri de yine 50 Kuruşa denk gelmektedir. Günlük gıda ihtiyaçlarınız için de halk pazarlarını kullanmanız durumunda gıda ihtiyaçlarınızı gayet uygun karşılayabilirsiniz. Et ve süt ürünleri Ukrayna’da %80 oranında daha ucuzdur. Günlük 3 öğün yemek maliyeti ortalama 5 dolar civarında olacaktır. Restoran cafe ya da gece kulüpleri için de harcayacağınız paralar oldukça uygundur.

 • Kaliteli üniversitelerde eğitim alabilirsiniz: Ukrayna’da belirli konularda yetkin ve kaliteli üniversitelerde birçok farklı bölümde, değerli akademisyenlerden eğitim alma imkanına sahipsiniz. Ukrayna, eğitim alanında kendisini oldukça geliştirmiş olup, Dünya standartlarında eğitim veren bir ülkedir. Müfredat olarak bakıldığında Avrupa ile paralel ilerlediğini görmek mümkündür. Öğrencilere en kaliteli şekilde eğitim verme amacını taşıyan Ukrayna Üniversiteleri ’nin her biri bu konuda etkin ve öne çıkan çalışmalar yapmaktadır.

  Ukrayna’da Üniversitelerinde Eğitim Sistemi değerlendirildiği zaman, sistem olarak dünya genelinde en çok takdir toplayan eğitim sistemlerinden biri olan Bologna eğitim sistemini uygulayan Ukrayna üniversitelerinin her biri Avrupa Üniversiteler Birliği üyesi olup, yapılan çalışmalar birliğin denetleme bölümü tarafından takip edilmektedir. Ayrıca Ukrayna üniversitelerinde yer alan akademisyen ve öğretim görevlilerinin öz geçmişleri incelendiğinde, her birinin kendi alanında başarılı çalışmalara imza atmış, üzerine aldığı sorumluluğun bilincinde olarak görevlerini yerine getirdiği görülmektedir.

  Ukrayna’da Üniversitelerinde Eğitim Sistemi kapsamında, eğitim alanında kendilerini yüzyıllardır kanıtlamış olmanın getirdiği öz güven ile devrim niteliğinde uygulamalara yer verilmektedir. Tarihte bakıldığında en eski ve köklü eğitim kurumlarının Avrupa’nın doğusunda yani Ukrayna ve Rusya’da olduğu görülmektedir. Bu nedenle Ukrayna üniversiteleri dünya genelinde en çok ilgi gören eğitim kurumları arasında yer almaktadır.

  Ukrayna üniversiteleri incelendiğinde hem fiziki şartların hem de kurum yönetimlerinin nitelikli üniversite eğitimi almak için uygun olduğu görülmektedir. Ukrayna’da bulunan üniversite kampüslerinin büyük bir bölümü teknolojiye uyumlu, modern ve çağımızın ihtiyaçlarını karşılayabilecek eğitim kurumları olmaktadır. Bilgisayar uygulamalarının en güncel şekilde kullanıldığı Ukrayna üniversitelerindeki derslikler ve sınıflar, son teknolojiyi barındıran laboratuvar ve atölyeler kadar, öğrencilerin kaynak ihtiyacına cevap verebilecek bilgisayar donanımlı kütüphaneler ile de eğitim hizmetini sunmaktadır.

 • Ukrayna üniversiteleri YÖK tanınırlığına sahiptir: Ukrayna Üniversitelerinde verilen eğitimin kalitesi YÖK tarafından denetlemektedir. YÖK aldığınız lisans ve yüksek lisans diplomalarının Türkiye’de geçerli olup olmayacağını değerlendirmekte ve bu değerlendirme neticesinde karar vermektedir. Bu nedenle Ukrayna üniversitelerinin diploma denklikleri konusunda en doğru bilgi YÖK tarafından verilmektedir. Ukrayna üniversitelerinde okuduğunuz ve denklik aldığınız taktirde resmi olarak Türkiyede’ki üniversitelerden diploma almış gibi sayılırsınız. Erkek öğrenciler için askerlik yaparken kısa dönem erbaş ya da yedek subay olma durumunuz netleşir. Ayrıca kamu görevlisi olarak çalışmak isteyen öğrenciler için de mutlaka diploma denkliği gerekmektedir. Özel sektörde YÖK denkliği aranmamakta çalışacak personelin kişisel gelişimine ve öznel donanımlarına bakılmaktadır. Ukrayna üniversitelerinden mezun olan öğrencilerin YÖK’e denklik başvurusu yapması yasal bir haktır.

  Ukrayna’da eğitim görüp, diplomanızın Türkiye’de geçerli, yani denk olmasını isteyen adayların ÖSYM tarafından aldıkları puanlara göre yerleştirilmesi gerekmektedir. Yani girdiğiniz sınavdan ÖSYM tarafından Ukrayna’da herhangi bir bölüme yerleştirildiğiniz taktirde doğrudan denklik alabilirsiniz.

  Ukrayna Üniversiteleri YÖK Denkliği ve Ukrayna Üniversiteleri YÖK tanınırlığı aynı anlama gelmemektedir. Burada dikkat edilmesi gereken husus sadece YÖK tarafından tanınan Ukrayna üniversitelerinden alınan diplomalara denklik verilmesinin söz konusu olduğudur. Öğrenciler Ukrayna’da bulunan bir üniversiteden mezun olarak diplomalarını aldıkları zaman mutlaka YÖK’e başvurarak diploma denkliği için STS sınavına girmek zorundadır. Ayrıca YÖK, tercih rehberinde bulunmayan ancak eğitim dili Türkçe olan lisans programlarına kesinlikle denklik vermemektedir. Ukrayna Üniversiteleri bünyesinde alınan uzaktan eğitim programları YÖK tarafından kesinlikle tanınmamakta ve bu programların tamamlanmasının ardından verilen diplomalara da denklik verilmemektedir. 

  Ukrayna Sumy Devlet Üniversitesi, Kiev Bogomolets Üniversitesi, Harkov Karazin Üniversitesi Tıp Fakültesi bölümlerinden mezun olan öğrencilerin diplomalarını aldıktan sonra YÖK’e başvurarak denklik sınavına girmeleri ve 100 üzerinden 40 puan almaları durumunda diplomalarına denklik verilmektedir. Ayrıca, Ukrayna’da Tıp eğitimi sonrasında YÖK Diploma denkliği almadan tıp doktorluğu yapılabileceği bilgisi doğru değildir. Bu süreçte Ukrayna’da bir Tıp Fakültesi’nden mezun olan öğrencilerin diploma denklik işlemlerine başlamaları gerekmekte ve denklik sınavının ardından diploma denkliğinin alınması 6 ay ile 11 ay sürmekte, bu süreçte kişilerin doktorluk mesleklerini Türkiye’de icra etmelerine izin verilmemektedir.

 • Sadece lise diploması ile eğitim alma imkanınız vardır: Ukrayna üniversiteleri kabul şartları konusunda oldukça esnek ve avantajlıdır. Ukrayna’da üniversite başvurusu yapabilmek için yalnızca lise diplomasına sahip olmanız yeterlidir. Üniversiteler herhangi bir sınava girmenizi genel itibari ile talep etmemektedir. Ukrayna üniversitelerinin çok büyük bir çoğunluğunda eğitim dili Rusça olduğu için yalnızca ilk sene bir Rusça hazırlık sınıfına kaydolmanız gerekiyor. Ayrıca Ukrayna üniversitelerinde pek çok bölüm için İngilizce eğitim almanız ve İngilizce hazırlık okulu okumanız da mümkündür.

  Ukrayna’da üniversite hazırlık sınıflarının bir diğer avantajı ise farklı bölgelerde hazırlık sınıfı okuyup daha sonra farklı bir üniversite seçimi yapabilme imkanı tanımasıdır. Bu sayede ilk yılınızı bir şehirde geçirdikten sonra talebinize göre bir sonraki sene bir başka üniversite veya şehre gidebilirsiniz.

 • Ukrayna’da öğrencilik hayatı keyiflidir: Ukrayna’da üniversite eğitimi genellikle başkent Kiev, Odessa ve Kharkov gibi şehirlerde yoğunlaşmaktadır. Ülkenin en prestijli üniversiteleri bu bölgelerde konumlanmış durumdadır ve özellikle ülkemize çok yakın bir konumda bulunan ve tam anlamıyla bir öğrenci şehri olan Odessa üniversite eğitimi için oldukça ideal bir konum durumundadır. Odessa aynı zamanda bir turizm kenti olması sayesinde öğrencilere oldukça eğlenceli zamanlar da vadetmektedir.

Ukrayna Yurtdışı Eğitim konusunda vermiş olduğumuz üstün kalitede ve güvenilir rehberlik hizmeti ile siz Ukrayna Yurtdışı eğitim ile ilgilenen öğrencilerimizin Ukrayna’da Üniversite eğitimi almanın avantajlarından ve çok daha fazlasından faydalanabilirsiniz. Ukrayna’da lisans, Ukrayna üniversiteleri YÖK denkliği, Ukrayna’da yüksek lisans ve doktora eğitimi, konaklama, Ukrayna oturum izni, Ukrayna öğrenci vizesi ve aklınıza takılan tüm sorularınız için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

TÜRKİYE

Tunalı Hilmi Caddesi Gümüşsoy İş Merkezi No:79/20 Kat:4 Çankaya/Ankara

Phone: +90 312 465 01 02

UKRAYNA

Prospekt M. Bajana 24/1 Kiev

Mobile: +38 097 450 6229

AZERBAYCAN

Binagadi Kaverochkin 27 Bakü

Mobile: +994 50 314 19 47